2026-06-22 17:53:29

Gregoritsch starter mod Messi og co.

Argentina foretager ingen ændringer i startopstillingen mod Østrig. Hos østrigerne er den tidligere Brøndby IF-spiller Michael Gregoritsch med fra start. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - 2. runde

1H

ARG

0 - 0

ØST

Argentina og Østrig mødes mandag aften til topkamp i Gruppe J ved VM. 

Begge nationer åbnede slutrunden med en sejr, og derfor spiller de om førstepladsen. 

Startopstillingerne er netop offentliggjort. 

Her fremgår det, at Argentina stiller uændret i forhold til 3-0-sejren over Algeriet. Det betyder, at Lionel Messi leder de forsvarende verdensmestre, mens Julian Alvarez er på bænken. 

Artiklen fortsætter efter billedet

FIFA VM -Gregoritsch starter mod Messi og co.
Foto: Issei Kato/Reuters/Ritzau Scanpix

Østrig foretager flere ændringer i forhold til 3-1-sejren over Jordan, hvilket blandt andet giver plads til den tidligere Brøndby IF-angriber Michael Gregoritsch. 

Du kan følge opgøret mellem Argentina og Østrig live i tekst på Bold. Der er kampstart klokken 19.00. 

Podcast Cover

Make VM Great Again: Genial VM-Energi med Ali Jassem

Drømmeklubben | Afsnit 3

Hvad har Haalands mor at gøre med nordmandens vilde fysik? Er Ronaldo fyrre, fed og færdig? Er Pepe med hår egentlig bare en sød højskolelærer?

Læs mere
-35:06

Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - 2. runde

1H

ARG

0 - 0

ØST

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce