2026-03-10 22:32:00

Benham afslører: Vi var tæt på Eze og Marmoush

Matthew Benham fortæller, at Brentford i løbet af årene har haft mulighed for at hente Eberechi Eze til spotpris og Omar Marmoush på en fri transfer.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 30. runde

FT

BRE

2 - 2

WOL

Brentford har lavet mange pletskud på transfermarkedet, men det kunne være blevet til endnu flere.

I et interview med The Athletic fortæller Matthew Benham, der tidligere også var involveret i FC Midtjylland, at Brentford undervejs har haft muligheder for at hente spillere, der siden har nået toppen.

- Der vil altid være dem, man fortryder. Vi kunne have købt Eze for fire millioner pund i 2019 og Marmoush på en fri transfer for cirka tre år siden, fortæller Matthew Benham.

Mykhailo Mudryk og Michael Olise har også været på radaren.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Benham afslører: Vi var tæt på Eze og Marmoush
Foto: Dylan Martinez/Reuters/Ritzau Scanpix

- Den sommer, hvor vi rykkede op i Premier League, var der to spillere, som passede perfekt, fortæller Benham med henvisning til Mudryk og Olise.

- Vi var lige rykket op, og vi var ikke vant til den vanvittige agenthonorarer i Premier League. Det var så vanvittigt højt, selv om vi på den ene side tænkte, at hvis man kombinerede transfersummen og agenthonoraret, så var det ikke så dårligt.

- Men agenthonoraret i sig selv var så vanvittigt, at vi trak os, fortæller Benham.

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 30. runde

FT

BRE

2 - 2

WOL

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce