FC København fik søndag eftermiddag en perfekt optakt til torsdagens pokalfinale mod FC Midtjylland, da de slog Silkeborg IF med 4-0.
Efter kampen var det en tilfreds Thomas Delaney, der satte ord på præstation, hvor FC København viste bedre spil, end de gjorde i weekenden forinden mod Fredericia.
- Jeg vil gerne købe den præmis, at det er bedre at gå ind til en pokalkamp med en god præstation, end hvad vi så sidste weekend (mod Fredericia, red.), siger Delaney til Viaplay.
Ifølge Delaney kan FCK bruge alle kampe og træninger til noget, og derfor var det også vigtigt, at de leverede en helstøbt præstation i søndagens opgør.
- Vi kan bruge alle kampe til noget. Vi kan bruge alle træninger til noget, og det er det, der i nogle weekender har irriteret os, at vi har spildt tiden. For eksempel mod Fredericia, hvor vi ikke gjorde tingene rigtigt.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Fordi vi har en ny træner, gør vi tingene anderledes. I dag spiller vi med fem (i bagkæden, red.), så vi skal både bruge træningerne og kampene til at blive skarpere, slutter Delaney.
Thomas Delaney kom selv på tavlen i søndagens sejr.
Det, og meget mere, kan du læse om her.

Superliga-profiler siger farvel
Hattrick | Afsnit 81Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.
Læs mere
FC København
3F Superliga


































