En intern 'brydekamp' er skyld i, at Junior Brumado kan være færdig for sæsonen.
TV 2 Sport kunne tidligere fortælle, at en 'venskabelig brydekamp' mellem brasilianeren og Franculino førte til, at Brumado kom galt af sted med sit ribben.
Brumado havde forinden kæmpet med et løst ribben, og i omklædningsrummet gik det så galt i 'duellen' med Franculino.
Nu bekræfter cheftræner Mike Tullberg episoden i et interview med Viaplay Sport News.
- Et eller andet sted taler det for, at vi har en rigtig god harmoni i truppen, og at folk godt kan lide hinanden, da de står og laver lidt sjov med hinanden. Mere var der heller ikke i det. Det var ikke, fordi der blev tumlet eller sloges for sjovt. Det var faktisk rimeligt uskyldigt.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Så kan jeg forstå, at Brumado åbenbart har haft noget. Men det er, hvad der sker. Det er uheldigt. Det kan vi godt blive enige om. Jeg er træt af det. Det kunne være sket alle mulige andre steder, men nu skete det der, siger Mike Tullberg til Viaplay Sport News.
Junior Brumado er dog ikke den eneste skade, som FC Midtjylland er ramt af.
Midtjyderne er uden flere spillere, og nu er Mikael Uhre så også ude i resten af sæsonen.
Se hele interviewet med Mike Tullberg i videoen øverst i artiklen, hvor han sætter ord på situationen i FC Midtjylland.

Make VM Great Again - Jacob Taarnhøj Gæster Studiet!
Drømmeklubben | Afsnit 4Har du nogensinde været så ked af det, at du er gået på A-Bar? Ved Infantino, hvem Messi er? Giver hydration breaks egentlig flere mål?
Læs mere
FC Midtjylland
3F Superliga






































