2025-05-13 15:52:58

Silkeborg får 5.200 billetter til finalen: Vi beklager oprigtigt

Silkeborg IF beklager at skuffe en lang række fans, der ikke får mulighed for at overvære pokalfinalen mod FC København på MCH Arena. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 31. runde

FT

AaB

2 - 3

SIF

Der var kæmpe fest i hovedstaden, da omkring 12.000 Silkeborg-fans sidste år tog turen til Parken og kunne se Kent Nielsens tropper vinde pokalturneringen. 

Men den potentielle fest bliver noget mindre i år, når MCH Arena lægger græs til finalen mod FC København. 

Tirsdag oplyser Silkeborg, at både de og FCK er blevet tildelt omtrent 5.200 billetter.

- Vi er bevidste om, at mange vil blive skuffede over ikke at kunne deltage fysisk i finalen, og vi beklager oprigtigt, at vi ikke har mulighed for at imødekomme den store interesse. Desværre er det en konsekvens af de givne rammer og billetbegrænsninger.

Artiklen fortsætter efter billedet

Oddset Pokalen -Silkeborg får 5.200 billetter til finalen: Vi beklager oprigtigt
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Vi håber på forståelse for situationen og opfordrer alle SIF-tilhængere til at støtte holdet, uanset om det bliver fra tribunen eller hjemme fra Søhøjlandet, lyder det i en pressemeddelelse. 

Silkeborg skriver videre, at klubben vil prioritere sæsonkortholdere, abonnenter og fans med mange tidligere købte billetter til hjemmekampe.

Pokalfinalen på MCH Arena i Herning spilles 29. maj.

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 31. runde

FT

AaB

2 - 3

SIF

Annonce

41 kommentarer

Se kommentarer
Annonce