2024-06-30 03:18:20

Hjulmand afbrød spørgsmål: Hvor kommer du fra?

Et spørgsmål til Kasper Hjulmand, der handlede om, at Danmark ikke har vundet en kamp i syv forsøg til slutrunder, fik ham til at stoppe op og spørge, hvorfra spørgsmålet kom.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Dortmund
Artiklen fortsætter efter indholdet

EM - ottendedelsfinale

FT

TYS

2 - 0

DAN

53'
10
Kai Havertz
Mål på straffe
68'
20
Jamal Musiala
Mål

Da Kasper Hjulmand efter nederlaget til Tyskland gik i gang med at evaluere på Danmarks præstation ved EM, hæftede han sig ved, at intentionen har været at score mål og vinde fodboldkampe.

Men status er, at det danske landshold ikke vandt et eneste af de fire opgør under slutrunden, hvor man har mødt Slovenien, England, Serbien og Tyskland og blot scoret to gange.

Alligevel rejser landstræneren hjem med oprejst pande.

- Vi er det næstmest pressende hold i alle kampe lagt sammen i gruppespillet. Vi var det hold, der erobrerede flest bolde tættest på modstanderens felt. Vi havde relativt mange afslutninger. Det var vores intention, men vi manglede kvalitet i vores chanceskabende spil. 

- Det var helt fortjent, vi gik videre fra puljen, og jeg synes, vi i dag spiller en god kamp, hvor vi overlever et kvarter, hvor de er fuldstændig over os. Efter et kvarter er det en helt lige kamp, der blev afgjort af to dommerkendelser. Alt i alt er der masser af kvalitet i det spil, vi har leveret, siger Kasper Hjulmand og erkender, at Danmark selvfølgelig skal lave flere end to mål i fire kampe. 

- Vi er gået til alle kampe med den intention, at vi vil score det næste mål. Alle statistikker viser det også. Intentionen har været der, men vi har ikke været dygtige nok til det.

Artiklen fortsætter efter billedet

EM -Hjulmand afbrød spørgsmål: Hvor kommer du fra?
Foto: Alberto Pizzoli/AFP/Ritzau Scanpix

Men intentionen er jo ikke det, der batter på resultattavlen, så hvorfor er det ikke blevet forløst? 

- Det er jo kvalitet, held, marginaler og små, små ting, der afgør sådanne ting. Selvfølgelig skal vi kigge på det, men det er så marginalt. 

Senest Danmark vandt en kamp ved en slutrunde var i EM-kvartfinalen mod Tjekkiet i 2021, inden man tabte til England i semifinalen. Siden blev det til nul sejre ved VM i Qatar og nu nul sejre i Tyskland. 

Men Bolds spørgsmål om netop de manglende sejre fik Hjulmand til at stoppe op og spørge til, hvilket medie spørgsmålet kom fra, selvom Bold også havde stillet det foregående.

Nu er det syv kampe i to slutrunder, hvor I ikke har... 

- Hvor er det, du kommer fra?

Jeg kommer fra Bold... Hvordan evaluerer du på det antal kampe?

- Ja. Prøv lige at sige det igen? 

Det er syv kampe i to slutrunder, hvor I ikke har vundet?  

- Du kan finde statistikker, der siger det modsatte og er mega positive, hvor vi har tabt to kampe i de sidste 16. Vi er gået videre fra to EM-slutrunder i streg for første gange nogensinde. Hvis det er det, der er vinklen, så må du gerne gøre det. 

- Vi gør vores bedste, vi kæmper som sindssyge, og vi arbejder godt, og staben er fantastisk. Der er masser af kvalitet. Hvis du vil lave en anden vinkel, så gør du det. 

De danske stjerner vender nu snuden mod Danmark og lander i København søndag eftermiddag. Spillerne skal tilbage til deres klubber, mens Hjulmand skal i gang med at evaluere.

- Vi skal have samlet de spillere, der skal være med til at udvikle holdet herfra frem mod det næste rul og den næste slutrunde. Jeg er fortrøstningsfuld, siger han og fremhæver vigtigheden af slutrundeerfaring til unge spillere Victor Kristiansen og Rasmus Højlund, der dog aldrig kom på måltavlen ved dette EM.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

EM - ottendedelsfinale

FT

TYS

2 - 0

DAN

53'
10
Kai Havertz
Mål på straffe
68'
20
Jamal Musiala
Mål
Annonce

107 kommentarer

Se kommentarer
Annonce