2026-06-27 17:47:42

AC Horsens med lynscoring mod FC Nordsjælland

AC Horsens formåede at få 1-1 i lørdagens testkamp mod FC Nordsjælland efter et mål inden for det første minut af Yamorou Ouorou.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCN

1 - 1

ACH

1'
01
Yamirou Ouorou
Mål
47'
11
Villum Berthelsen
Mål

Forberedelserne til den kommende Superliga-sæson er i gang, og lørdag var FC Nordsjælland og AC Horsens i aktion.

I Farum tog FC Nordsjælland imod gæsterne fra Horsens, og der var i den grad gæstfrihed fra værterne, der indledte med noget af en gave på bane 6 fra første fløjt.

Keeper Jakob Busk skulle sparke en tilbagelægning væk, men han endte med at sparke den direkte ind på Yamorou Ouorou, så bolden fløj ind i netmaskerne, skriver AC Horsens på sin hjemmeside.

Ifølge gæsterne var det en kamp, hvor FC Nordsjælland i anden halvleg fik mere styr på tingene.

Artiklen fortsætter efter billedet

Træningskampe -AC Horsens med lynscoring mod FC Nordsjælland
Foto: Mjhorsens

Farum-klubben endte dermed også med at udligne til 1-1 på en scoring af Villum Berthelsen.

Det endte også med at blive kampens resultat, efter Anders Hoff formåede at redde AC Horsens med en flot redning i slutningen af kampen.

Dermed indledte AC Horsens med at spille uafgjort mod en kommende modstander i Superligaen.

Den Gule Fare skal i aktion igen 4. juli mod Hobro IK, mens at FC Nordsjælland møder Brøndby IF samme dag.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCN

1 - 1

ACH

1'
01
Yamirou Ouorou
Mål
47'
11
Villum Berthelsen
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce