
Niclas Jensen
Alder: 51
Nationalitet: Dansk
Erfaring: Agent siden 2010
FCK har, som Bold forstår det, haft løse snakke med Niclas Jensen tidligt i processen om at finde den næste sportsdirektør.
Niclas Jensen er lidt af et ikon i FC København, hvor han som spiller nåede 213 kampe og vandt tre mesterskaber og en pokaltitel.
Niclas Jensen har modsat de andre kandidater ikke erfaring som sportsdirektør, men har til gengæld et enormt netværk både i Danmark og i udlandet qua sine mange år som fodboldagent, ligesom han i den grad har FCK-DNA.
Niclas Jensen ejer og driver sammen med Michael Johansen agentfirmaet Pro 11 Management, der blandt andre har Silas Andersen, Victor Jensen og Lucas Hey i folden.
Et firma han naturligvis ville måtte træde ud af, såfremt han fik en rolle i FCK’s sportslige afdeling.
Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Colombia møder DR Congo i Gruppe K ved VM.
DR Congo overraskede i første kamp med uafgjort mod Portugal, mens Colombia slog Usbekistan 3-1.
Artiklen fortsætter efter billedet

Du kan følge kampen live i tekst herunder:

Make VM Great Again - Jacob Taarnhøj Gæster Studiet!
Drømmeklubben | Afsnit 4Har du nogensinde været så ked af det, at du er gået på A-Bar? Ved Infantino, hvem Messi er? Giver hydration breaks egentlig flere mål?
Læs mere
FIFA VM
Colombia
DR Congo



































