2026-06-22 19:13:51

Demichelis om Leipzig-job: Har søgt den udfordring

Martin Demichelis glæder sig til at stå i spidsen for RB Leipzig og beskriver jobbet som præcis den udfordring, han har søgt. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

RB Leipzig har mandag præsenteret Martin Demichelis som ny cheftræner.

Jobbet i den tyske storklub tiltaler den 45-årige argentiner, der ifølge eget udsagn kan sætte kryds med alle de ting, han har søgt efter. 

- RB Leipzig er en ambitiøs klub med en klar identitet, et enestående talentgrundlag og en stærk vilje til hele tiden at udvikle sig på højeste niveau. Det er præcis den slags udfordring, jeg har ledt efter, siger Demichelis ifølge Leipzigs hjemmeside.

Han fortsætter.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Demichelis om Leipzig-job: Har søgt den udfordring
Foto: Cristian De Marchena/Reuters/Ritzau Scanpix

- Jeg har enorm respekt for det arbejde, der allerede er blevet udført her. Jeg ønsker at bygge videre på det fundament og tage de næste skridt sammen med holdet. 

- Jeg vil skabe et hold, der spiller modig, intens og seværdig fodbold, tager ansvar på banen og inspirerer Leipzigs fans med sin passion, siger argentineren.

Demichelis har skrevet under på en kontrakt gældende for de næste to sæsoner.

Podcast Cover

Make VM Great Again - Jacob Taarnhøj Gæster Studiet!

Drømmeklubben | Afsnit 4

Har du nogensinde været så ked af det, at du er gået på A-Bar? Ved Infantino, hvem Messi er? Giver hydration breaks egentlig flere mål?

Læs mere
-38:11

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce